عزت نفس مردم شهرستان اجازه گدایی را نمی‌دهد

متکدییان کبودراهنگ غیربومی هستند
کبودراهنگ منطقه وسیع با مردمانی مهربان است که با موقعیت جغرافیایی و راه‌های مواصلاتی فراوان شناخت و ارتباط تنگاتنگی بین مردمان این منطقه وجود دارد که داشتن حس بالای نوع‌دوستی و انسان‌دوستی، انفاق و کمک به دیگران، ایمان و تقوا، متانت و قناعت مردمان این منطقه باعث شده است که مردم این منطقه از عزت نفس و مناعت طبع بالایی برخوردار باشند و با تلاش، کار و کوشش و قناعت نیازهای مادی و معنوی خود را برطرف کنند و هرگز حاجت و نیاز خود را از دیگری طلب نکنند و این نقطه قوت مردمان این شهرستان است. و این مردم شهرستان هرگز دست نیاز در کوچه و خیابان به صورت گدایی و تکدی‌گری به سوی کسی دراز  نکرده‌اند.
امروز در سطح خیابان‌های شهر شاهد افرادی هستیم که با ظاهری دلخراش به تکدی‌گری مشغولند و علاوه بر مخدوش کردن ظاهر اجتماعی شهر، صحنه‌های دلخراش و ناراحت‌کننده‌ای را برای عابرین و شهروندان ایجاد می‌کنند و با تحریک روح و روان مردم، درآمد خوبی کسب کرده و روز به روز به تعداد این متکدیان خیابانی که با شگردهای خاص روانی به سوء استفاده از حس انسانی افراد می‌پردازند، افزوده می‌شوند و گاه شاهد این امر هستیم که متکدیان به صورت گروهی صبح‌ها وارد شهر شده و با تغییر پوشش و ژولیده کردن سر و صورت به تکدی‌گری در سطح شهر مشغول می‌شوند.
اعتقاد یکی از شهروندان کبودراهنگی که به این متکدیان کمک می‌کند، این است که این افراد دچار فقر فرهنگی شدیدی هستند تا فقر مالی و گاهی آگاهی نداشتن از عواقب تکدی‌گری و مشکلات و معضلات خاص ناشی از آن، از این ناهنجاری اجتماعی برای جامعه، نداشتن شناخت و بهره‌وری از توانمندی‌های فردی، تنبلی و تن‌پروری، داشتن اعتماد به نفس بسیار بالا و یا بسیار پایین، بی‌میل بودن به حفظ شئونات اسلامی و انسانی این افراد را به گدایی و کسب درآمد و شریک شدن در نتیجه تلاش و زحمات دیگران وامی‌دارد که توجه به حوزه فرهنگ و دین در جامعه و گسترش اخلاق می‌تواند این معضل را تا حدی کم کند.
فرد دیگری که بی‌اعتنا از کنار این افراد می‌گذرد، می‌گوید: متکدیان عزت نفس کبودراهنگ را زیر سؤال می‌برند. این افراد از شهرهای همسایه به کبودراهنگ می‌آیند و با تحریک احساسات پاک مردم این منطقه سعی در کسب درآمد از زحمات دیگران می‌کنند. آنان افرادی ضعیف‌ نفس، بدون عزتند که مادیات را به مقام والای انسانی ترجیح می‌دهند، پس کمک به این افراد کمک به کاهش عزت نفس جامعه است و من هرگز به این چنین افرادی که با تکدی‌گری نیاز مادی خود را از مردم طلب می‌کنند، کمک نمی‌کنم؛ چراکه در جامعه اسلامی ایران، سازمان ها و نهادهای حمایت فراوانی وجود دارد که کمک‌های مردم را به صورت مدیریت شده به افراد نیازمند واقعی برساند و اگر قرار به کمک و انفاق به نیازمندان باشد، از راه درست این کار را خواهم کرد که نه به جامعه‌ام صدمه بزنم و نه اموالم را تباه کنم.
یکی از کارشناسان مسائل دینی نیز در این خصوص اظهار داشت: تکدی‌گری و اظهار ضعف و تظلم در دین مبین اسلام امری ناشایست شمرده می‌شود و این امر و درخواست نیاز از دیگران به شکل تکدی کراهت دارد. بنابراین افرادی که در سطح شهر شاهد متکدیان حرفه‌ای هستند به شخصه می‌توانند به این متکدیان کمک نکنند.
یکی از کارشناسان مسائل اجتماعی نیز در این خصوص عنوان داشت: مردم منطقه کبودراهنگ با داشتن خصوصیاتی چون قناعت و مناعت طبع عزت نفس بالا، ایمان و اعتقاد به الطاف الهی و شناخت از همدیگر و اوضاع مالی و معیشتی مناسب هرگز دست به فعالیت به شکل ناهنجاری تکدی‌گری نمی‌زنند و آنچه امروز در خیابان‌های شهر شاهد آن هستیم، متکدیانی هستند که از شهرستان‌های همجوار به این منطقه می‌آیند و در نقاطی پرتردد شهر، نزدیک عابربانک‌ها و پیاده‌راه‌های کنار داروخانه‌ها به فعالیت خود مشغول می‌شوند.
شهرداری کبودراهنگ نیز در راستای جمع‌آوری و پیشگیری از رشد ناهنجاری تکدی‌گری در سطح شهر اقدام نموده است روح‌ا… رستمی، شهردار کبودراهنگ در این خصوص گفت: تذکر لسانی به متکدیان برای جلوگیری از ادامه فعالیت این افراد از اقدامات اولیه شهرداری در راستای کاهش رشد تعداد متکدیان در سطح شهر است که ابتدا به صورت تذکر برای فعالیت نکردن این افراد در سطح شهر اقدام می‌شود که در صورت سماجت و ادامه فعالیت متکدیان جمع‌آوری و به مراجع قضایی ارجاع داده خواهند شد.
روح‌ا… رستمی گفت: کبودراهنگ شهر کوچک و آرامی است که این ناهنجاری کمتر در این شهر مشاهده می‌شود و تعداد معدودی از متکدیان که اکثریت زن می‌باشند، افراد غیربومی این منطقه‌اند که از شهرها و استان‌های همجوار به این شهرستان می‌آیند و مردم در صورت مشاهده این افراد و فعالیت گروهی و باندی این متکدیان حتماً با شماره‌های شهرداری تماس گرفته تا برای جمع‌آوری و برخورد با این افراد اقدام شود.
منبع: کبودراهنگ- خبرنگار همدان‌پیام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.