زبان ترکی شمال استان همدان در معرض فراموشی است

یک کارشناس و پژوهشگر حوزه تاریخ و فرهنگ بومی ضمن هشدار در مورد نابودی زبان ترکی شمال استان همدان گفت: زبان ترکی در شمال استان همدان آسیب جدی دیده است و طی سال ها آینده نابود می شود.

به گزارش وب سایت رسمی کبودراهنگ؛ “علی ابوالقاسمی” کارشناس و پژوهشگر حوزه تاریخ و فرهنگ بومی زبان ترکی شمال استان همدان در گفتگو با خبرنگار کورنگ با اشاره به جایگاه والای زبان و ادبیات ترکی در گذشته و حال اظهار داشت: متأسفانه زبان شیرین و کهن ترکی در شمال استان همدان مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته است که بخشی از علل آن به بطن جامعه ترک زبانان شهرستان های شمالی استان همدان برمی‌گردد.

وی افزود: به مرور زمان، واژه‌های زبان ترکی در معرض فراموشی قرار گرفته است و کلماتی از دیگر زبان‌ها، از جمله فارسی و عربی در میان لهجه های ترک زبان این استان رسوخ یافته و این موضوع هشداری جدی برای مقابله با آسیب رسیدن به این زبان دیرین است.

ابوالقاسمی با بیان اینکه اکثر والدین کودکان زبان گفتاری آنان را از ترکی به فارسی تغییر داده اند گفت: صحبت کردن کودکان به زبان فارسی که زبان ملی کشور اسلامی ماست اشکال ندارد؛ اما فراموشی زبان مادری که ریشه در فرهنگ این ملت دارد، جای نگرانی است.

وی تصریح کرد: والدین کودکان ترک زبان باید فرزندان خود را با زبان مادری بزرگ کنند و از آنها بخواهند که در کنار زبان مادری، سایر زبان ها از جمله زبان فارسی را نیز یاد بگیرند.این کارشناس فرهنگ و تاریخ از همه ترک‌زبانان خواست برای حفظ زبان بومی ترکی تلاش کنند و اجازه ندهند لهجه های شیرین ترکی نابود شود.

وی با اشاره به نقش رسانه‌های بومی استان همدان گفت: پایگاه های خبری شمال استان همدان در فضای مجازی می توانند بخشی از فعالیت های خود را به زبان ترکی منتشر کنند تا خواسته‌های مخاطبان محلی نیز برآورده شود چرا که این کار به حفظ و تداوم ادبیات ترکی کمک خواهد کرد.

این پژوهشگر به انواع کتبی که به زبان ترکی انتشار یافته اند اشاره کرد و گفت: رسانه ها نباید اجازه دهند متن کتاب‌های شعرای ترک زبان به فراموشی سپرده شود.

منبع : کورنگ


5 دیدگاه برای “زبان ترکی شمال استان همدان در معرض فراموشی است
 1. سلام بسیار عالی . وجود زبان مختلف نشان از تمدن و فرهنگ بالای ایرانیان در تعامل و همزیتی با هم است . موفق باشی جناب ابوالقاسمی

 2. سلام. من به یادگرفتن زبان ترکی علاقه دارم و دوست دارم که بتونم به این زبان هم صحبت کنم ولی به نظرم سخته .وقتی بعضیا رو میبینم که زیبا به این زبان صحبت میکنن خوشم میاد وبهشون غبطه میخورم که حداقلش به دوزبان مسلطن . ای کاش که علاوه بر این برنامه هایی که مبناش آموزش فارسی و انگلیسی هست زبان ترکی هم یاد داده شود البته ممکن است که در ابتدا والدین موافق نباشند ولی نباید افراطی در یاد دادن زبان ترکی به بچه ها باشد به طوری که در فارسی صحبت کردن برایشان مشکلی پیش بیاد گاهی افرادی هستند که فقط به زبان مادریشون مسلط میشن و حتی فکر کردن هم به صورت ترکی انجام میشه و برگرداندن آن به فارسی مشکل آفرین است مثل مواردی که در دانشگاه دیده شده. به نظرم باید حداعتدالی باشد که نه ازاینطرف بام بیفتی نه از اون طرف و هر دو را در کنار هم داشته باشیم.. لطفا به این نظرم جواب دهید.با تشکرتشکراز سایت خوبتون

  • سلام جناب امین عزیز ؛
   خوشحالم که به زبان ترکی اهمیت می دهید . این زبان اهمیت های خاص خودش رو داره و صرفا زنده است برای منطقه خودش ؛ حفظ این زبان برای منطقه مهمه . و یادگیری این زبان برای افرادی که ترک نبوده اند یکمی سخته چون مبانی و کلاس های خاصی نداره .
   موفق باشید

 3. ممنون که به فکر زبان ترکی ما هستید ولی اول باید فرهنگ سازی بشه و خانواده ها بفهمن که زبان مادری یعنی هویت و اصالت.
  متاسفانه هیچ هزینه ای از طرف سازمانهای مسیول نشده و هیچ کس اهمیتی به نابودی اصالت و هویت خودشون نمیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.