خطر بیخ گوش شهرهای استان

    آتش‌سوزی مراتع به گردنه اسدآباد رسید

امسال گویا آتش به خرمن طبیعت استان افتاده تا در این وانفسای بی‌آبی نه‌تنها جنگل یا مرتعی در استان رشد نیابد بلکه آنچه که داریم هم دود و خاکسترشود.

همین ۲ هفته پیش بود که آتش سهل‌انگاری ۷ هکتار از مراتع منطقه باباعلی سرکان را طعمه حریق شد. جمعه شب هفته گذشته هم این آتش چند کیلومتر آنطرف در شهرستان همسایه تویسرکانی‌ها رخ داد تا ۸ هکتار از مراتع گردنه اسدآباد را به کام خود فرو ببرد. آنچنان که فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان خبر داده ۸ هکتار از مراتع گردنه اسدآباد در نزدیکی روستای “شهرآب” شامگاه جمعه در آتش سوخته است.

به گفته بهرام رسولی هنوز علت بروز آتش در مراتع اسدآباد مشخص نشده ولی وی تصریح کرده که عواملی همچون برپا کردن آتش توسط دامداران و گردشگران طبیعت و خاموش نکردن کامل آن در بروز آتش مؤثر بوده است. شمار آتش‌سوزی‌ها به ۳۴ فقره رسید ۳۴ فقره آتش‌سوزی از خرداد امسال تاکنون در مراتع همدان صورت گرفته که حدود ۱۰۶ هکتار از مراتع این استان را طعمه آتش کرده است. به گفته همتی رئیس منابع طبیعی استان همدان ۵۰ هکتار از مراتع شهرستان همدان در فصل بهار امسال طعمه آتش شده است. در خسارت‌بارترین این آتش‌سوزی‌ها در نهم تیرماه آتش ۱۳ هکتار از مراتع تویسرکان را خاکستر کرد تا این شهرستان بیشتر از این موضوع داغ دیده باشد. این برای سیزدهمین بار بود که تویسرکان طعمه حریق می‌شد. استان همدان دارای ۹۰۵ هزار هکتار اراضی ملی است که ۴۲ هزار و ۵۶۶ هکتار از آن شامل جنگل‌های دست کاشت و طبیعی است. دلیل آتش‌سوزی‌ها فقط بی‌احتیاطی نیست به گفته محمدباقر دباغی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تویسرکان دلیل آتش‌سوزی ۱۳۰۰۰۰ هزار متر مکعبی در منطقه خرم‌رود بی‌احتیاطی چند کشاورز بوده است.

براساس این گفته‌ها این کشاورزان به قصد سوزاندن علف‌های هرز اقدام به آتش‌سوزی در منطقه خرم‌رود می‌کنند که با وزش باد توانایی کنترل آن را نداشته‌اند. بر اساس بررسی‌ها بیشتر آتش‌سوزی‌ها مربوط به عوامل انسانی است به طوری که برخی شهروندان برای تفریح و سرگرمی در باغ و مراتع حاشیه شهر حضور یافته و اقدام به برپا کردن آتش می کنند و بدون توجه به خاموش شدن کامل آتش، آن را رها کرده غافل از اینکه با وزش یک نسیم ضعیف، باغات و مراتع دچار آتش‌سوزی می شوند. اگر چه در زبان مسئولان و حسب ظاهر امر، علت اغلب این آتش‌سوزی‌ها خطای انسانی و سهل‌انگاری عنوان شده اما در نقاطی دیگر موضوع عمدی بودن این دست آتش‌سوزی‌ها مطرح است که انگیزه‌های زمین‌خواری و تغییر کاربری زمین‌های اطراف شهر در آن قابل ارزیابی است.

امری که با توجه به حجم زمین خواری‌ها و گسترش آن به سوی جنگل‌خواری و مراتع مطرح شدن آن بیراه هم نیست؛ چراکه مواردی بوده افراد سودجود با ایجاد آتش‌سوزی در اراضی جنگلی توانسته اند زمین را تصاحب کنند و به این ترتیب ممنوعیت قانونی آن برداشته می‌شود و افراد می‌توانند به راحتی این اراضی را در اختیار قرار گرفته و در آن فعالیت کنند. آتش بیخ گوش شهرها این دست گفته‌ها اما تضمینی برای روی دادن سرایت این آتش‌سوزی‌ها به دیگر مناطق استان نیست آنچنان که موج آن در دیگر استان‌ها نیز دیده شده است. آتش‌سوزی یک ماه پیش جنگل‌های زاگرس در ایلام که به کمک مردم و با ابزارهای ابتدایی پس از ۲ روز خاموش شد. آتش در مراتع که به سرعت مشتعل می‌شود رفته رفته از حاشیه شهرها به مرکز رسیده به طوری که روز جمعه بخش‌هایی از کوه آبیدر سنندج طعمه آتش شد. این آتش‌سوزی گسترده پس از گذشت حدود ۵ ساعت، توسط نیروهای مردمی و آتش‌نشانی مهار شد و علت آن تاکنون مشخص نشده و با توجه به حجم وسیع آتش‌سوزی، خسارت زیادی به کوه آبیدر و باغ‌های اطراف آن وارد شده است. با توجه به گستره مراتع مرکز استان و از همه مهمتر اینکه اغلب این نقاط در ارتفاعات شهر همدان قرار داشته که صعب العبور بوده و دسترسی آسانی به آنها نیست تصور اینکه آتش‌سوزی آبیدر نیز در ارتفاعات الوند رخ دهد تکان‌دهنده است چه برسد به روی دادن آن.

هر چند رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری استان از شناسایی مناطق حساس استان که شامل حیدره، چشمه قصابان، حسین‌آباد آشوری که بیشتر در دامنه‌های شمالی الوند هستند و همچنین منطقه خانگرمز، قسمتی از نهاوند، سیاه دره و ملوسان و… را بر اساس سنوات گذشته که از لحاظ تعداد پراکنش آتش‌سوزی وضعیت نامطلوبی داشته‌اند خبرداده اما با توجه به باقی بودن ۲ ماه دیگر از فصل گرم سال و احتمال خطر بی‌احتیاطی گردشگران در مناطق اطراف همدان باید احتمال هرگونه اتفاقی داده شود تا خسارت آبیدر در همدان رخ ندهد.

منبع :همدان پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.